HOMEOPATIE & ČLENOVCI...Limulus cyclops - ostrorep americký

Mořský členovec, jenž je velmi zajímavým z pohledu homeopatie, už jen tím, že jeho krev neobsahuje jako nejdůležitější prvek železo (Fe), nýbrž měď  (Cu). O tomto léku lze získat informace minimálně od čtyř autorů z dostupné literatury. Prvním z nich je  Dr.Massimo Mangialavori, jenž jej popisuje ve svých skriptech "Setrvávají v bezpečném prostředí : Léky z moře", dalším je J.H.Clarcke (Materie medica, volume II), dalším jsou W.Boericke + O.E.Boericke a jejich Materie medica a posledním je Hering, jenž provedl první prooving.

 

 

 

říše  ANIMALIA- živočichové 

kmen  ARTHROPODA- členovci 

třída  MEROSTOMATA- hrotnatci 

řád  XIPHOSURA- ostrorepi

čeleď  LIMULIDAE- ostrorepovití

 

Přeložil Libor Stránský:

Limulus cyclops

-zdroj- A Dictionary of PRACTICAL MATERIE MEDICA, VOL.II, John Henry Clarke, M.D.B.Jain Publisher(P)LTD, India, reprint 2006

Triturace

sušené, zaschlé, krve

Klinicky

Apoplexie (krvácení do tkáně, které způsobí její poškození - mozek..); Cholera; Konstipace (zácpa); Průjem; horečka; Hemeroidy; Koupání v moři, účinky, z ; Pokožka, onemocnění.

Charakteristiky, vlastnosti

 Limulus byl vyzkoušen v nižší trituraci Herinkem, Lipem,a dalšími. Mezi  společnými zaznamenanými a nejvíce pozorovatelnými  symptomy byly - návaly krve do obličeje, s teplem, a tváře a všude po celém těle, připomínající podobné symptomy s Asterias Rubens, další mořský živočich. Zdá se, že lék není moc často používán a Hering jej vynechal z jeho knihy- „Guiding symptoms“.Pouze kurzívou označené symptomy v Allenovi jsou tyto :“Časté návaly krve do tváře, bolestivá,vyčerpávající plnost celé pravé poloviny těla, a  v dolních končetinách“(symptom z Heringova prvního centesimálního ředění);a „teplo, palčivost a stažení v dutině břišní“ (Blumenthal,…).Bylo tam mnoho gastrointestinálních poruch a u jednoho provera cholerový stav. Bolest hlavy způsobená namáháním při stolici. Červenání obličeje bylo < odpoledne . Dyspnoe(dušnost) < alkoholem. Koryza (rýma-zánět) < pitím studené vody. Horko v obličeji střídající se spocitem zmatení v hlavě. 

Vztahy

 Srovnání: Homarus, Ast.r., Fer, (červenání,roztékání,praní…); Indium. (bolest v hlavě z námahy při stolici); Ars. (škodlivé následky koupání v moři).

Symptomy

I. Mysl

Velmi lhostejný s vytrvalým zmatením. Velká neochota, odpor k mytí a neschopnost vykonat, dokončit  větší množství záležitostí, s čímž má zkušenost od vykonání mořské koupele, potíže zcela mizejí během dne a ustupující duševnímu klidu... vytrvalost se stabilitou a houževnatostí při vykonávání velmi nudných povinností. Velmi obtížné rozpomínání se na jména.

2. Hlava

Zmatenost v celé hlavě doprovázené se …skleslostí,otupělostí a horkostí obličeje; současně s pocitem těžkopádnosti,otupení v celém těle, obzvláště  v dutině břišní, s vzrůstající palčivostí večer. Stolice následovaná bolestí hlavy. Tlak, tíha,napětí v hlavě > po výtoku z nosu. Pocity tepla na pravé straně čela. Tlak, tíha, napětí na pravé straně hlavy, hluboká vnitřní, šířící se dozadu do zad,páteře, týla a dopředu, několikrát během dne.

3. Oči, zrak

Pociťování tepla nad očima. Tlak v očích hluboko v kostech. Prudká bolest, pocity přitahování dozadu a dopředu za levou oční koulí. Slzení; pravé oko.

4. Uši

Narušené vnímání; bublání hluboko v pravém uchu; večer .

5. Nos

Kýchání a tekutá rýma (zánět), koryza…po celý den. Výtok,plynulý, neustálý z nosu, obnovený po sklenici studené vody; pociťování… horka v tváři a v celém těle, jako při horečce

6. Obličej

Linky v tváři jako u umírajícího člověka (u druhu cholery). Nával krve do tváře, trhavá bolest na levé straně horní čelisti, večer.

8. Ústa, ústí, grimasa

Častá, hlodající, hryzající bolest v poslední horní zadní stoličce, teď v pravo, teď v levo. Ústa zahleněná, slizovitá, s nepatrnou  bledostí, chuť kovová, po lécích a celkový pocit, jako kdyby si vzal léky; nasládlá, přicházející z obou stran, jakoby ze zubů; zemitá prodlužující se dozadu na patro, jazyk.

9. Hrdlo, jícen, krk, hrtan

Hodně odkašlává, odchrchlává.

10. Žaludek, chuť k jídlu

Tlak, napětí, tíseň v žaludeční jamce a  horko tváře. Říhání vody, chutnající po zkažených vejcích.

Nausea s celkovým pocením. Smrtelná nausea; stal se bílým a chladným jako mramor; neustálé zvracení, chrlící a diarrhoea; linky ve tváři jako u umírajícího člověka.

12. Dutina břišní

Profúzní emise hlasitých, ostrých,pronikavých (velmi nechutný) větrů .-Ojedinělá bolest ve všech místech dutiny břišní. Teplo a bolestivé, vyčerpávající pocity v břiše. Teplo,žár, palčivost, pocity hoření  a stažení,sevření v abdomenu. Bolest podobná bolesti jako ve svěráku. Kolikové řezání, s pocitem horka. Pocity, jako kdyby měl rozpouštějící (se) kyselinu ve střevech, vnitřnostech a zdá se, že všechny bolesti tím byly způsobeny; jako kdyby měl v žaludku, břiše  gangrénu a krom toho palčivost ve vnitřnostech, střevech.

13. Stolice a anus

Bolestivý otok, zduření, nádor, vypouklý, tlustý jako prst, a velmi tvrdé, obtížné uzlíky, jako hrách, levá strana anu; byl nucen ležet s  rozkročenými končetinami od sebe. Hemeroidy na levé straně anu, doprovázené zatvrdnutou, uzlíkovitou, hrudkovitou stolicí, vyprazdňování obtížné, jízda, vozidlem, velmi bolestivá v noci. Pálení, stažení v anu. Chladivé pálení v malých bodech.. Průjmy podobné stolici, popelavě nazelenalý, bez bolesti (první ranní). Stolice vodnatá, ke konci. Nucení na stolici po hlavním jídle.

15. Mužské pohlavní orgány

Pálení na levé straně scrota. Zvětšená sexuální touha a síla; ale většinou těžko ovladatelná emise semene. Npřítomná emise během koitu.

17. Dýchací orgány

Ochraptělý, zastřený hlas; musí stále odkašlávat, nicméně hlas zůstává slabý a ochraptělý, sípavý, drsný s obtížnou respirací , večer. Kašel v průběhu odpoledne . spánku, klidu ho znovu a znovu probouzí. Náhlý, násilný, prudký, divoký, kašel. Respirační potíže po pití vody, odpoledne a později, opakovaně. Dušnost po napití vody. Nezvyklá, podivná těžkost dýchání v dolním části hrudníku, jako kdyby  od překážka pod bránicí , nemůže se z hluboka nadechnout, dokonce ani když je rozpřáhnutý, jako by to tam bylo příliš přeplněné, v odpoledne, večer.

18. Hrudník, hruď

Tlak, stísněnost, úzkost, vyčerpanost v hrudníku, slabost a zívání. Dusivé bubření  prostřed hrudníku za sternem, beroucí dech , při zuřivosti (nálada) se stává bolestivým, vyčerpávajícím, počínaje tlukotem vln v aortě. Prudké, násilné bolesti pod sternem , podobné jako občasné řezání seshora dolů , a z prava do leva, při protahování, rozpažení, napínání pravé …ruky, ramene;  dopoledne; potom v poledne; potom ve 14:00h.

20. Záda, páteř, týl, kříž

Bolest v zádech (in small of back) a krajině stydké, bedra (sídlo plodnosti,biblicky,básnicky), pocit pohmoždění při ohýbání, sklánění zad.

21. Končetiny

Slabost v údech. Křečovité pocity v končetinách.

22. Horní končetiny

Prudká, silná bolest v 1. Metacarpální kosti; poté chvění a pocit zimy, chladu s bolestí hlavy nad očima; dále v rukách.

23. Dolní končetiny

Bolestivé, vyčerpávající pocity plnosti v dolních končetinách. -Bolest v pravém kyčelním kloubu , zezadu,  jakoby vykloubené, při určitých pohybech. Prudká bolest, jako z pohmoždění v obou kyčelních kloubech, v levo. Pravou patu cítí zkřehlou, ochromenou, když na ní stojí. Pozoruhodná, nápadná citlivost, bolestivost v obou patách při chůzi a krokování.

24. Generálie

Relaxace, uvolnění, ochabování, zotavení mysli, myšlení,ducha a těla ,orgánu. Náhlá ,velká (značné míry nebo závažnosti) slabost, slabomyslnost. Nesnesitelné dopolední denní horko. Sklon k napětí . Zvláštní, charakteristické pocity, jako byl otrávený. Časté návaly krve do tváře, bolestivá, vyčerpávající plnost celé pravé poloviny těla, obzvláště ojedinělě a v dolních končetinách.

25. Kůže

Náhlé palčivé ,svědící, iritující body, tu a tam. Malé svědící a pálící body v obličeji. Malé, drobné nahnědlé skvrny na hřbetech rukou(?), jakoby se tvořily bradavice. Svědění a erupce, vyrážka vypadající skoro jako podlitiny, jizvy, pruhy (po ráně bičem) na levém rameni, bedrech, zádech a obou kolen, trvající více než týden, pravá strana. Erupce na rukou, malé svědivé puchýřky, obzvláště na hřbetech prstů.

26. Spánek

Hodně zívání se slabostí, vyčerpaností,večer. Spaní a ospalost po celý den. V noci špatné usínání a spánek.

27. Horečka, zimnice

Chlad s neustálým crčením z nosu. Chlad, zima, bílý jako mramor , u cholery. Pociťování tepla ve tváři a po celém těle. Hoření, palčivost v dlaních. Obecně pocení s nauseou, nevolnost od žaludku, mořská nemoc.

s.e.m. r.o.b.o.t arar

s.e.m. r.o.b.o.t
arar kakamolila rarata sa lota